2024-04-08
600 Views
Spis treści:
Folia ochronna PPF najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie lakieru
Folia ochronna PPF to bezbarwna folia poliuretanowa, która naklejana jest na lakier samochodu. Jest bezbarwna i bardzo dobrze przylega do karoserii, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczna gołym okiem. Tworzy dodatkową warstwę ochronną, która zabezpiecza lakier przed różnymi czynnikami szkodliwymi, takimi jak: mikrozarysowania, odpryski, promieniowanie UV, chemikalia zawarte w płynach do mycia, ptasich odchodach, kwaśnych deszczach i soli drogowej.
Dodatkowo ma właściwości hydrofobowe, co oznacza, że woda i brud nie przywierają do powierzchni karoserii. Ułatwia to mycie auta i utrzymanie go w czystości.
Oprócz ochrony lakieru, folia PPF może również zwiększyć jego połysk oraz pogłębić kolor, dzięki czemu samochód wygląda jeszcze bardziej elegancko. Na uwagę zasługuje trwałość tej metody zabezpieczania lakieru, ponieważ zazwyczaj spełnia swoją rolę przez około 5 – 7 lat.
Warto także podkreślić, że niektóre folie PPF posiadają właściwości samoregeneracji. Oznacza to, że drobne rysy na powierzchni folii mogą się „zasklepić” pod wpływem ciepła, np. podczas mycia samochodu ciepłą wodą.
Powłoka ceramiczna lub kwarcowa — co wyróżnia te 2 popularne metody zabezpieczania lakieru?
Stosowanie powłok do zabezpieczania lakieru samochodowego to jedna z popularniejszych metod — są trwałe i skuteczne, a przy tym tańsze niż oklejenie samochodu folią ochronną PPF.
W obydwóch przypadkach wykorzystuje się substancje na bazie na kwarcu, w „ceramice” znajdują się jednak dodatkowe komponenty wpływające na jej właściwości i trwałość. Mimo tych różnic obie zapewniają wysoką trwałość i odporność na:
- zarysowania,
- chemikalia,
- promieniowanie UV i korozję,
- nadają lakierowi głębię koloru i połysk.
Dzięki swojej strukturze powłoki ułatwiają mycie i utrzymanie czystości samochodu. W porównaniu z folią PPF nie cechują się aż tak wysokim stopniem ochrony lakieru oraz brak im samoregeneracji — powstałe rysy są trwałe, jednak te płytkie nie docierają do lakieru.
Warto wiedzieć, że powłoka ceramiczna jest zazwyczaj trwalsza niż kwarcowa i może chronić lakier do od 5 do 10 lat (kwarcowa utrzymuje się do 2 lat). Obydwie wymagają jednak regularnego odświeżania, aby zachować swoje właściwości.
Na które rozwiązanie się zdecydować? Powłoka ceramiczna to lepszy wybór, jeśli zależy Ci na maksymalnej ochronie i trwałości. „Kwarc” jest tańszą alternatywą, która nadal oferuje wiele korzyści w stosunku do tradycyjnych wosków i sealantów, o których mowa poniżej.
Oklejanie aut folią ochronną w Warszawie
Chroń lakier swojego auta
Chcesz, aby Twój samochód długo wyglądał jak nowy? Wybierz odpowiedzią ochronę lakieru! Pomożemy Ci w tym. Zapraszamy do studia detailingowego w Warszawie.
Woski i sealanty do zabezpieczania samochodu
Woski i sealanty (syntetyczne produkty, które łączą w sobie właściwości wosków i powłok ceramicznych) to kolejne 2 możliwości zabezpieczenia karoserii samochodowej przed mikrozarysowaniami, promieniowaniem UV czy chemikaliami poprzez tworzenie warstwy ochronnej na lakierze. Zwykle wykorzystywane są w czasie prac przy detailingu auta.
Oferują one jednak ochronę w ograniczonym zakresie.
Substancje te mają właściwości hydrofobowe, co oznacza, że woda i brud nie przywierają do powierzchni tak łatwo. Ułatwia to mycie i utrzymanie czystości samochodu.
Trwałość tych metod jest zdecydowanie krótsza niż wcześniej wymienionych rozwiązań. W przypadku wosków wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy, a sealantów od kilku miesięcy do roku.