shape
folia ochronna zabezpieczająca lakier samochodowy
Published

2024-08-19

View

139 Views

Jedną z usług detailingu samochodowego jest zabezpieczanie nadwozia samochodu specjalnym preparatem tworzącym powłokę ceramiczną. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, jednak jak zwykle, spotkać można zarówno zwolenników, jak i przeciwników ceramiki na samochód. Co warto wiedzieć na ten temat i kiedy warto skorzystać z tej usługi? Jak aplikuje się tego typu powłoki ochronne na samochód?

Spis treści:

Powłoka ceramiczna na samochód – co trzeba wiedzieć?

Nie jest żadną tajemnicą, że lakier pokrywający karoserię większości samochodów jest delikatny i bardzo łatwo można go uszkodzić. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli tego typu pojazdów szuka rozwiązania, które wzmocni i zabezpieczy go przed m.in. zarysowaniem, czy odpryskami. Jednym z godnych polecenia rozwiązań jest powłoka ceramiczna na auto, która nie tylko chroni lakier, ale też wydobywa głębię jego koloru, dzięki czemu samochody odzyskują dawny blask, a czasem wyglądają nawet lepiej niż po wyjechaniu z salonu.


Warto wiedzieć, że preparat wykorzystywany do tworzenia powłoki ceramicznej, która gwarantuje zabezpieczenie lakieru, tworzony jest na bazie kwarcu. To wyjaśnia, dlaczego innym określeniem tej metody jest wykorzystanie powłoki kwarcowej. Dokładny skład preparatu zależy od tego, który producent go wyprodukował, jednak zawsze głównym składnikiem tego typu żywicy polimerowej jest krzemionka.

Ceramika na auto – czy warto?

Aby móc podjąć decyzję odnośnie wykorzystania powłoki ceramicznej na swoim samochodzie, trzeba znać jej zalety, ale też mieć pewność, czy w przypadku tego konkretnego pojazdu ma to sens. Może się okazać, że lepszym dla Twojego samochodu rozwiązaniem jest folia ochronna PPF. Tak jak wspomnieliśmy, ceramika na samochód:

  • wydobywa głębię koloru lakieru,
  • powoduje, że staje się on bardziej błyszczący, wręcz szklisty.

Co więcej, tak zabezpieczony lakier znacznie wolniej płowieje, gdyż jest chroniony przed promieniowaniem UV.

Należy jednak pamiętać o tym, że powłoka kwarcowa może być nakładana jedynie na nieuszkodzony lakier.


Bez wątpienia warto skorzystać z omawianej usługi, jeśli zależy nam na ochronie lakieru przed zarysowaniami oraz mikro odpryskami. Co więcej, trwałość takiej powłoki to nawet 10 lat, jeśli samochód jest regularnie konserwowany.

Bardzo ważnym aspektem jest też ochrona przed korozją. Powłoka ceramiczna zabezpiecza lakier przed działaniem np. soli drogowej, która wykorzystywana jest zimą i może przyśpieszać powstawanie rdzy na niektórych elementach karoserii.


Wśród wad tego rozwiązanie wymienia się najczęściej cenę, która różni się w zależności od tego, gdzie taka usługa jest wykonywana, a także konieczność zakupu specjalnych preparatów do konserwacji.

Powłoka ceramiczna auta w Warszawie

Ochorna lakieru i koloru Auta

Chcesz, aby Twój samochód długo wyglądał jak nowy! Pomożemy Ci w tym. Zapraszamy do naszego studia detailingowego w Warszawie.

Ochronna powłoka na lakier – sposób aplikacji

Ceramikę na auto nakłada się zazwyczaj przy pomocy delikatnej ściereczki. Oczywiście można wykonać to samodzielnie, wystarczy zakupić odpowiedni preparat, jednak aby mieć pewność, że zostało to wykonane właściwie, lepiej zaufać doświadczonemu fachowcowi.

Powłoka ceramiczna wykonana przed renomowany warsztat zapewni trwały efekt na długie lata.